Haber Tarihi : 28.01.2017 13:13:26

CNC Tezgahında Ahşaptan Şaheserler Çıkarıyor

Aksaray’da 11 yaşında ahşaba olan ilgisiyle ahşap işlemeye başlayan marangoz İbrahim Demir, şimdi teknolojiyle CNC tezgahında ahşaptan bin bir çeşit eser çıkarıyor.

54 yıllık marangoz İbrahim Demir (65), hobi olarak başladığı işi kendisine meslek edindiğini ve geçimini sağladığını söyledi.

11 yaşından beri ahşapla uğraştığını ifade eden Marangoz Demir, “Hobi işleriyle uğraşıyorum. 11 yaşından beri böyle işlerle sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kendi kendime bir şeyler deneyerek, sürekli bu tip şeyler yapıyorum. Daha çok çiçekçiler için uğraşıyorum. Dekoratif kesimler, dekoratif süsler yapıyorum. Askılık, saksı, çiçek, vazo yapıyorum. Ahşap üzerine her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince yeteneğimiz ölçüsünde bazen istenilenin daha iyisini yapıyorum, bazen de ona yakın yapıyoruz. Hobi amaçlı her şeyi yapabiliyoruz. Siensi (CNC) makinemizle her şeyi kesebiliyoruz. Merak ettim, internet’te incelerken bilgisayar üzerine yoğunlaşıp ‘yapabilir miyim’ diye düşündüm. Bir arkadaşın yardımıyla küçük bir makine yaptık. Sonra o makineyi büyüttük. Şu anda makinede yapmaya başladık. Bilgisayar kontrolü ile her şey daha kolay oluyor. Çizim programıyla çiziyorum. Makineye ne verirseniz onu çıkarıyor. Normalde bir günde yapılacak bir şeyi 10-15 dakikada yapıyor. En fazla bir saatte kesip ürün haline getirebiliyoruz. Burada gördüğünüz her şeyi makinede kesiyoruz. Bütün kesimleri önce elle yapıyordum. Çok vaktimi alıyordu. Sonra bilgisayara yönelince makineyi kendim yaptım. İşçilik çok kalmadı. Yaptığım ürünleri daha çok belirli müşterilerim var. Adana’da, Konya’da müşterilerim var onlara veriyorum” dedi.