Vali Ataklı Güvecinkayası Kazı Alanında

Haber Tarihi : 25.08.2015 18:23:45 Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray’ın önemli kazı alanlarından olan Gülağaç ilçesine bağlı Çatalsu Köyü Güvercinkayası kazı alanını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
A +   A -

Vali Ataklı, Aksaray’da devam eden kazılarda bölgenin binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Vali Ataklı beraberinde Gülağaç Kaymakamı Mehmet Fatih Koca, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Müze Müdürü Yusuf Altın, Demirci Belediye Başkanı Hüseyin Uz ile birlikte Güvercinkayası kazı alanını ziyaret etti. Mamasun Barajı sularının yükselmesi ile önemli bir bölümü sular altında kalan Güvercinkayası’nın Aksaray’da devam eden önemli kazı alanlarından olduğunu belirten Vali Ataklı, Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur’dan Güvercinkayası’nın tarihi, kazı buluntuları, binlerce yıl öncesinde bölgede yaşayan insanların yaşam ve sosyal durumları hakkında bilgi aldı. Güvercinkayası’nın 7 bin yıl öncesine tarihlenebildiğini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur, Kapadokya’daki basit köy yerleşmelerinden farklı kompleks yapısına sahip olan Güvercinkayası’nın daha gelişmiş bir yaşam alanı olduğunu söyledi.

Gülçur, bölgenin Anadolu’da sınıflı toplumların bir başlangıcı ve ’kale kent’ modelinin öncüsü olduğunu ifade ederek, Fransa’dan başlayıp Kudüs’e uzanan kutsal yol güzergahının Mamasun köyü Güvercinkayası yanından geçtiğini belirtti.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !