Tuz Gölü'nde Yürümek ve Çamura Girmek İsteyen Turistler İçin Hortumla Kıyıya Su Bırakılıyor

Haber Tarihi : 06.10.2012 11:57:08 Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tuz Gölü büyük ölçüde kuruyunca, kıyıdaki bir tesis tuzlu suda yürümek isteyen turistler için göle hortumla su bırakmaya başladı.
A +   A -

Kışın kapladığı alan ile Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nde, son yıllarda artan yağışlara rağmen gölü besleyen akarsuların barajlarla kesilmesi, yer altı suyu kullanımının artması ve buharlaşma nedeniyle bu yıl yaz sonu ve sonbahar aylarında yaşanan dönemsel kuraklığın etkisi daha çok hissedildi.

Gölün kenarındaki bir tesisin sahibi Özgür Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, on binlerce yerli ve yabancı turistin Tuz Gölü'nün doğal güzelliğini ve büyüleyici manzarasını görmek, tuz üstünde yürümek, şifa bulmak ve tuzdan yapılan ürünleri almak için tesislerinden göle giriş yaptığını söyledi.

Tuz Gölü'nde bu aylarda suyun büyük ölçüde çekilmeye başladığını belirten Yılmaz, ''Tuz Gölü'nün doğası gereği ağustos ve eylül aylarında sular çekiliyor. Gölün kuzeyinde kalan, turistlerin gezdiği bu bölge tamamen tuzla kaplanırken, bembeyaz bir örtü oluşuyor'' dedi.

-Susuz göl turistleri şaşırtıyor-

Tuz Gölü'nün susuz halinin turistlerde şaşkınlık yarattığını ifade eden Yılmaz, bu nedenle tesis olarak çareyi gölde yürüme zevkini yaşamak isteyen turistlerin yoğun olarak gezdiği kıyı kesimine hortumla su bırakmakta bulduklarını kaydetti.

Ziyaretçilerin bu sayede belli bir bölümde biriken sudan yararlandığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

''Dağdan gelen tuzlu suyu sabah erken saatlerde bırakmaya başlıyoruz. Bu su öğle saatlerine kadar insanların ihtiyaçlarını gideriyor. Öğleden sonra bir kez daha su bırakıyoruz, bu da akşama kadar yetiyor. İnsanlar Tuz Gölü'nde rahatlıkla gezebilsin, ayaklarını çamura, suya ve tuza sokabilsinler diye bu suyu bırakıyoruz. Turistler göle gelince bıraktığımız tuzlu suya ayaklarını sokarken, çamurda ve tuzlu suda şifa arıyor.''

Tuz Gölü'nün yağmurlar başlayınca tekrar su tutmaya başlayacağını ve eski manzarasına kavuşacağını anlatan Yılmaz, ''Tuz Gölü'nde sular yükselince tuzlar bir miktar erir. Yüzeyi su ile kaplanan Tuz Gölü, yazın yeniden suların çekilmesi ve buharlaşma sonucunda tuzla kaplanır'' diye konuştu.

Aksaray-Ankara karayolunu kullanan yerli ve yabancı turistlerin göle yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, ''Bu dönemde özellikle hafta sonu gelen turistlerin sayısı fazla'' dedi.

Yılmaz, fotoğraf ve gezi gruplarının da göle gelerek, tuz üzerinde yürüyüş yaptığını sözlerine ekledi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !