Şampiyonların Yolu Bu Merkezden Geçiyor

Haber Tarihi : 11.10.2017 Avrupa şampiyonu Ampute Milli Futbol Takımı'nın şampiyonaya hazırlandığı Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi, özel sporcuların uluslararası alandaki başarılarına katkısı ile dikkati çekiyor Türkiye'nin tek paralimpik hazırlık merkezi olan tesis, yıl içinde şampiyonalara hazırlanan milli takımların kamplarına ev sahipliği yapıyor Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Alkan: 'Ampute Milli Takımımıza burada verdiğimiz hizmette sadece konaklama, yeme içme hizmeti vermedik, diyetlerinden fizyoterapiste, tesislerimizde yapacakları antrenmanlara kadar her konuda yardımda bulunduk. 'Avrupa Şampiyonası'na Aksaray'da hazırlandılar. Burada kamp yaptılar. Cumhurbaşkanımızın büyük destekleri ile kupayı kaldırarak çok ihtiyacımız olan büyük gururu bizlere yaşattılar'
A +   A -

TURAN KAZAK - Türkiye'nin tek paralimpik hazırlık merkezi olan ve Avrupa şampiyonu Ampute Milli Futbol Takımı'nın da çalışmalarını yaptığı Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi, bedensel engelli milli takımlara kamp imkanı sunuyor.

Dağılgan Spor Kompleksi'nde 2015 yılında açılan 80 yatak kapasiteli merkez, Türkiye'nin ilk Paralimpik Oyunlar Hazırlık Merkezi olma özelliğini taşıyor.

Özel sporcuların şampiyonalara hazırlandığı merkezde spor salonlarının yanı sıra yemekhane, revir, konferans salonu, sauna, engelli asansörü, mini buzdolabı, internet ve dinlenme salonu bulunuyor.

İşitme engelliler branşı hariç, Görme Engelliler B1 Futbol Milli Takımı, Oturarak Voleybol (Paravolley) Erkek Milli Takımı, Görme Engelliler Bayan Judo Milli Takımı gibi ekiplere en iyi kamp ortamını sunan merkez, en son Avrupa Ampute Futbol Federasyonu (EAFF) Avrupa Şampiyonası'nın finalinde İngiltere'yi 2-1 yenerek tarihinde ilk kez kupayı kazanan Türk Milli Takımı'nın hazırlık kampına da ev sahipliği yapmıştı.

- "Milli takımımız yılda en az 2 defa burada kamp yapar"

Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cüneyt Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ampute Milli Futbol Takımı'nı Avrupa şampiyonu olmasından dolayı tebrik ettiğini söyledi.

Millilerin elde ettikleri başarı ile Türkiye'ye büyük gurur yaşattığını vurgulayan Alkan, şöyle devam etti:

"İngiltere karşısında alınan galibiyette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Milli takımımız yılda en az 2 defa burada kamp yapar. Ayrıca ampute takımlarımızın kupa finalleri de burada olur. Ampute Milli Takımımız Cumhurbaşkanımızın 'Dünyada ampute futbolu Türkiye'den sorulacak' talimatıyla daha sıkı şekilde burada hazırlandı. Ampute Milli Takımımıza burada verdiğimiz hizmette sadece konaklama, yeme içme hizmeti vermedik, diyetlerinden fizyoterapiste, tesislerimizde yapacakları antrenmanlara kadar her konuda yardımda bulunduk. Avrupa şampiyonasına da Aksaray'da hazırlandılar. Burada kamp yaptılar. Cumhurbaşkanımızın büyük destekleri ile kupayı kaldırarak çok ihtiyacımız olan büyük gururu bizlere yaşattılar."

- "Avrupa'da bile emsali olmayan bir tesise sahibiz"

Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi'nin birçok milli takıma ev sahipliği yaptığını belirten Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merkezimiz 2016 yılının başında Spor Genel Müdürlüğümüzün büyük çabasıyla açıldı. Fizyoterapistimizden diyetisyenimize, masaj hizmetlerine kadar bir milli takımın ihtiyacı olan her türlü hizmet merkezimizde verilmektedir. Yataklarımız dahil tüm imkanlar profesyonelce ve engellilerimizin vücut yapılarına uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bakanlığımız engelli branşlar için hiçbir masraftan kaçınmamıştır. Avrupa'da bile emsali olmayan bir tesise sahibiz."

- "Hepsini evladım gibi görüyorum"

Merkezin kat hizmetleri sorumlusu Yadigar Uyar ise uzun yıllardır görev yaptığı spor kompleksinde özel sporculara yardımcı olmaya çalıştığını anlattı.

Milli takımın elde ettiği şampiyonluktan dolayı büyük sevinç yaşadığını aktaran Uyar, "Buraya gelen sporcularımızla en iyi şekilde ilgileniyoruz. Hepsini evladım gibi görüyorum. Sporcularımızdan çok memnunum, hepsi beni anneleri gibi görür. Yemekleri ve temizlikleri ile ayrı ayrı ilgilenirim. Ampute Milli Takımımızın maçını izledim, çok memnun oldum. Başarılarının devamını diliyorum." diye konuştu.

- "Elimizden geleni yapmak için buradayız"

Diyetisyen Sibel Koşar da yıl boyunca milli takımların kamplarını takip ettiklerini, sporcuların en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ampute Milli Takımımızı buradaki kamp döneminde antrenmanlarda izliyorduk. Onların İngiltere karşısında yaptığı maçı izlemek ayrı bir gurur verdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ülkemize o gururu tekrar tekrar yaşatmaları için elimizden geleni yapmak için buradayız. Takım kaptanımızdan Uğur hocamıza herkesi tebrik ediyorum."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !