Fazla Kilo Böbrekleri De Yoruyor

Haber Tarihi : 13.03.2017 15:43:40 Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri, fazla kilonun sadece ayakları değil, böbrekleri de yorduğunu söyledi.
A +   A -

“Dünya Böbrek Günü” nedeniyle bir açıklama yapan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri, kronik böbrek hastalığının sıklıkla sessiz seyreden sinsi bir hastalık olduğunu ve erken evrelerde belirti vermeyebildiğini söyledi.

Nefroloji Uzmanı Diri, “Bu nedenle ülkemizde 6-7 erişkinden birinde, çeşitli evrelerde böbrek rahatsızlığın bulunduğu, Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan geniş çaplı taramalar sonucu ortaya çıkmıştır ”dedi.

2017 yılında Dünya Böbrek Günü temasının “Sağlıklı Böbrekler İçin Sağlıklı Yaşam” belirlendiğini, obezitenin zararlı sonuçları ve böbrek hastalığı ile ilişkisini anlatan Dr. Diri, “Obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite genel popülasyonda, ölüm riskini arttırır ve kalp rahatsızlığı, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obstrüktif uyku apnesi, yağlı karaciğer, safra kesesi hastalığı, osteoartirit, çeşitli kanserler ve zihinsel rahatsızlıklara neden olup yaşam kalitesini düşürür” dedi."Obezite, kronik böbrek hastalığı için risk faktörüdür"

Dr. Diri, “Obezite, kronik böbrek hastalığının gelişimi için güçlü bir risk faktörüdür. Diyabet ve hipertansiyon gibi Kronik Böbrek Hastalığının (KBH) başlıca risk faktörlerinden olup KBH ve son dönem böbrek hastalığının gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Obeziteden etkilenen bireylerde böbrekler, artan vücut ağırlığına bağlı talepleri karşılamak için normalden daha fazla çalışır. Böbrek iş yükündeki artış böbrek hasarına ve uzun vadede son dönem böbrek hastalığının gelişme riskinin artmasına neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olan insanlar normal vücut ağırlığına kıyasla son dönem böbrek yetmezliği geliştirmede 2 ila 7 kat daha fazla riske sahiptir. Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz” diye konuştu.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !