Can Veren Pervaneler Aksaray'da

Haber Tarihi : 19.12.2015 13:16:08 Aksaray’da kültür sanat etkinlikleri kapsamında Can Veren Pervaneler Divan Edebiyatı Söyleşisi ve Ati Türk Müziği Topluluğu konser programı düzenlendi.
A +   A -

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda TRT’de ‘Can Veren Pervaneler’ programı yapımcısı ve sunucusu Hayati İnanç’ın divan edebiyatı söyleşisi ve Âtî Türk Müziği Topluluğunun konser programı düzenlendi.

Divan Edebiyatı aşığı olan yaptığı programlar, sohbet ve konferanslarla tanınan Av. Hayati İnanç programda dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Söyleşi programında divan şiirinin özelliklerini anlatarak divan edebiyatının seçkin şairlerden Nabi, Baki ile şiir ve gazeller yazan Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’dan beyitler okudu. Ustaca kaleme alınan nadide eserlerin insana çok şey anlattığını ifade eden İnanç, bu şairlerden etkilenen ve beslenen birçok ünlü şairin bulunduğunu belirtti.

Divan Edebiyatında kullanılan dil zenginliğinin özelliklerine dikkat çeken İnanç, yazılan şiirlerin mana bakımından öneminin büyük olduğunu söyledi.

İnanç’ın söyleşi programına Ati Türk Müziği Topluluğu da söyledikleri eserlerle eşlik etti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !