Bakan Alaboyun Açıklaması 'Reformların Devam Etmesi Gerekiyor'

Haber Tarihi : 26.09.2015 18:06:43 Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Reformların devam etmesi gerekiyor. Bu reformların yapılabilmesi için de güçlü iktidarların olması lazım" dedi.
A +   A -

Kurban Bayramı’nın üçüncü gününde Aksaray’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Gülağaç ilçesini ziyaret ederek vatandaşlarla bayramlaştı.

Burada bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin istikrarsız bir döneme girdiğini belirterek, “Bunun nedeni tek başına bir iktidar olmadığı için. Bazı partilerle yapılan görüşmelerde de koalisyon imkanı doğmadığı için ülkede bir takım belirsizlikler oldu. Spekülasyonlar oldu. Dolar 2.6’dan çıktı neredeyse 3.1’e yüzde 18,19 dolarda bir artış oldu ve hepimizin yurt dışında bağlantısı var kredi bağlantıları var. Demek ki, ülkenin bir istikrara ihtiyacı var. Bizde son 13 senedir istikrar sadece bu ülkede güçlü liderlerle veya güçlü siyasi partilerle oluyor. Koalisyon kültürü bizim ülkemizde pek şey bulmadı maalesef. Yani zemin bulmadı. 1990’lı yılları hepiniz yaşayan kişilersiniz. Belki çocuklarımıza bunu anlatamıyoruz. 1990 yılında yaşananları çünkü yaşamadılar o çocuklar. Ne 28 Şubat’ın sıkıntısını yaşadılar onlar, ne 2001 krizini yaşadılar o krizi yaşarken bile siz o çocukların veya bizler çocukların cebine harçlıklarını soktunuz krizi yaşatmadan ülke huzurlu olsun diye” dedi.

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 1 Kasım seçimlerinde çıkacak tek parti iktidarının ülkeyi istikrara götüreceğini inandığını ifade etti.

Bakan Alaboyun, "Önümüzde bir seçim var ve bu seçimde bizim ricamız yani bu ülkenin geleceğini düşünen insanlar olarak sandığa gidin inşallah bundan tek başına bir iktidar çıkar. Bu iktidar AK Parti olur, bu iktidar MHP olur, CHP olur. Kim olursa olsun ama tek başına bir iktidarın çok önemi var. Ülkenin istikrarı açısından yatırımları açısından geleceği açısından mümkün olduğu kadar ben oy vermesem olur dedirtmeyin insanlara. Sandığa gidilsin demokratik hakkımız kullanılsın. Bakın son 13-15 yıldır AK Parti iktidarından öncesini de katayım içerisine ülkede hızlı bir gelişim dönüşüm süreci yaşandı. Bunun devam etmesi gerekiyor. Reformların devam etmesi gerekiyor. Bu reformların yapılabilmesi için de güçlü iktidarların olması lazım. Bir açılım süreciyle işte sıkıntıları giderelim dedik bize bunu kötüye kullanan bir PKK terörü yeniden hortladı. Elhamdülillah üzerine gidiliyor. Bütün gücümüzle. Onunda büyük ölçüde beli kırıldı, kırılacak. Böyle bir toprakta yaşıyoruz biz. Bir taraftan Suriye gibi bir sıkıntılı ülke var, bir taraftan Irak kendi içerisinde sorun bir taraftan İran siz etrafınızın ateş çemberi olan bir yerde huzur içerisinde yaşıyorsunuz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı ise, “Şu an en büyük hakem yüce milletimizdir. Söz sahibi olmamız gerekiyorsa, vatan bizim diyorsak sahip çıkmak istiyorsak bunu kullanmanın yöntemlerden birisi en büyük hakem kim yüce milletimiz. Sistem bunu gerektiriyor bizim 1 Kasım’da gidip de sahip çıkacağımız bu memleketimizde nasıl sahip çıkacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Arzumuz gönlümüzden geçen tek başına iktidardır. Ama milletimizin kararı ne ise koalisyon diyorsa koalisyondur, bizim ona yapacağımız bir şey yok. Ama öncelikle sandığa gidilmesi gerekiyor. Dolayısıyla güçlü olmanın yolu bundan geçer. Sandığa gidip tercihlerimizi yaptıktan sonra siyasi partilerimiz şapkalarını önlerine koyacak ve nasıl hükümet kuracaklarını düşünecekler. Zaten tek parti olursa amenna ona lafımız yok” şeklinde konuştu.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !