Aksaray'da İlk Defa Tüp Mide Ameliyatı Yapıldı

Haber Tarihi : 21.11.2017 14:13:58 Aksaray'da, vücut kitle indeksi 42 olan bir hastaya ilk defa tüp mide ameliyatı yapıldı.
A +   A -

Yıllardır kilo problemi yaşayan, birçok kez diyet ve egzersiz programlarına rağmen fazla kilolarından kurtulamayan Rabia Ilgaz, Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Namık Özkan tarafından, Laparoskopik yöntemle tüp mide (mide küçültme) ameliyatı yapıldı.

Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Aksaray’da ilk defa tüp mide ameliyatını yaptığını bunun da oldukça başarılı gerçekleştiğini söyledi.

Obezitenin çağın en önemli hastalığı olduğunu belirten Özkan, "Obezite tedavisinde etkinliği kanıtlanmış en etkili yöntem cerrahi tedavidir. Herhangi bir ek hastalığı olmayan, diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi uygulandığı halde kilo veremeyen ve vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalara bu ameliyatları uyguluyoruz. Bunun yanında 35'in üzerinde olup obeziteyle birlikte diyabet, hipertansiyon, eklem hastalıkları ve kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıkları olan hastalara da bu ameliyatlar yapılabiliyor." diye konuştu.

Ameliyat edilen hastanın hastaneye başvurduğunda kilosunun 111, vücut kitle indeksinin ise 42 olduğunu ifade eden Özkan, şöyle devam etti:

"Hastamızın daha önceden defalarca yaptığı diyet ve egzersiz tedavisine rağmen kilo veremediğini öğrendik. Yaptığımız çeşitli tetkik ve konsültasyonlar sonrasında ameliyat olmasında herhangi bir sakınca olmadığını tespit ettik. Ailesinin de onayını aldıktan sonra 19 yaşında ki genç hastamıza, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde laparoskopik yöntemle tüp mide (mide küçültme) ameliyatı yaptık. Laparoskopik cerrahi yönteminde hastanın yarasının iyileşme süreci daha kısa olmakta, ağrı daha az hissetmekte, hastanede kalış süresi kısalmaktadır. Yaklaşık 5 gün kontrol amaçlı hastanede tuttuktan sonra sağlıkla taburcu ettik. Hastamız için yeni hayatı başladı. Hastamızın takibi diyetisyen desteğimiz ile devam edecektir ve bu tarihten sonra daha sağlıklı olarak kilo verecektir."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !