Aksaray'da İkinci Ekim Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Haber Tarihi : 30.09.2017 11:06:17 Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da ikinci ekim silajlık mısır hasadı başladı.
A +   A -

Tarım ve hayvancılık alanında her geçen yıl hızla gelişen ve Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta parlayan yıldızı olan Aksaray’da ikinci ekim silajlık mısır hasadı başladı.

Üreticiler tarım arazilerine inerek silajlık mısırları hasat ederken, Aksaray’da 88 bin dekar arazide 565 bin ton üretim yapılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Aksaray’da üretilen silajlık mısırın protein değerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Aksaray’da ikinci ekim silajlık mısır hasadı başladı.

Aksaray’da yaklaşık 88 bin dekar ekili alanımızda 565 bin ton da üretimimiz var. Aksaray ilimizin tarım ve hayvancılıkta yüksek potansiyeli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunun da en büyük katkılarında biri de silajlık mısır. Hayvanın hem etine, hem sütüne, hem de verimliliğine ciddi şekilde katkısı var. Protein değeri de oldukça yüksek. Burada yapmış olduğumuz hayvancılığımıza ciddi şekilde katma değer sağlıyor. Tabi mısır ciddi şekilde su isteyen bir ürün. Mısırı da yeraltı sularıyla suluyoruz. Dekarda da yaklaşık 8-10 ton üzerinde verim alıyoruz. Aksaray’da alternatif olarak üretilen ürünlerden birisi de silajlık mısır. İnşallah önümüzdeki yıllarda da verim artacak. Böylelikle tarım ve hayvancılığa ciddi katkılar sağlayacak. Silajlık mısır kapsamında ekili alan olarak Türkiye’de 12’inci sıradayız. Verim anlamında da 10’uncu sırada yer alıyoruz. Yani Türkiye’de tarımda söz sahibi olan bir iliz” dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !