Aksaray'da 15 Temmuz Etkinlikleri Sürüyor

Haber Tarihi : 14.07.2017 16:49:39 Aksaray’da 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü yıl dönümü anma etkinlerinde Ankara gazileri Aksaray’a geldi.
A +   A -

Aksaray Belediyesi tarafından 15 Temmuz’u anma etkinleri programının 3. gününde 15 Temmuz Milli İrade Meydanında Ankara gazileri ağırlandı. Programın açılışı ilk günden itibaren olduğu gibi yine sela ve ezan okunması başladı.

15 Temmuz’un Ankara gazileri; Süleyman Koç, Aydın Boz ve Van Başkale gazisi Fevzi Özen sahneye çıkarak bire bir şahit oldukları olayları Aksaraylılara anlattılar. Farklı hikayelerle dünyaya demokrasi dersi veren gazileri, Aksaraylılar ayakta alkışladı. İlk konuşmaya başlayan Ankara’da esnaflık yapan Süleyman Koç oldu. Süleyman Koç, o gecede Genelkurmay Başkanlığına ilk giren ve ilk gazi olanlardan olan Süleyman Koç, o gece Genelkurmay’a gittiğinde vatandaşların tankları engellemeye çalıştığını, darbecilerin kullandığı helikopterlerin Genelkurmay’ın bahçesine indiğini, diğer bir yandan da F-16’ların defalarca alçaktan uçuş yaptığını anlattı. Kendisinin ilk vurulanlar arasında olduğunu anlatan Süleyman Koç, “Vurulmadan önce, hiç kimsenin aklında ölüm korkusu yoktu. Olanları nasıl engelleriz diye düşünüyorduk. O sırada darbecilerin görüş mesafesini kapatmak için brandalarla tankların üzerini kapladık. O sırada ateş açıldı ve ben vuruldum. O esnada ‘Hacı vuruldu’ denildi. Hacı değilim fakat o hacı diye tabir ettikleri ve Genelkurmay’da ilk vurulan kişi bendim. Vatan için millet için canımı seve seve vermeye hazırım. Zaten her şeyi göze alarak oraya gitmiştik” dedi.

Genelkurmay Başkanlığının önünde tanka çıkan gazilerden 69 yaşındaki Aydın Boz ise, olayları anlatırken o geceki heyecanı yeniden yaşadı. Aydın Boz konuşmasında o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine evden çıkarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne geldiğini söyledi.

Eşinin o günlerde 7 aylık hamile olduğunu, çocuğuna bir şey olmasından korktuğu için helallik dahi almadığını dile getiren Boz, şöyle konuştu: “Biz o gün vatan müdafaası için oradaydık. Allah bir daha o günleri bu millete yaşatmasın. Bazıları o gün yaşadıklarımıza ’kontrollü darbe’ diyor. Bizi o silah, mermilerden ziyade bu söylem üzdü. Biz kontrollü darbeye inanmıyoruz, öyle bir şey yok. Çünkü o hainler bile bile halkımızı öldürmeye geldiler. Bunlar vatansızdır. O gece benim elimdeki bayrağı vurdular. Bayrakta iki delik oluştu. Ben onların isimlerini dahi anmak istemiyorum. Allah milletimizin birliğini beraberliğini her zaman daim eylesin” diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı önündeki saldırıda bacağından yaralanan Mesut Tatlıdede ise darbe girişimini öğrendiği anda sokağa çıktığını ifade ederek, “O gece Genelkurmay Başkanlığı önüne geldiğimde 13 yaşındaki kızım beni aradı. Bana ’Baba ne olur gel’ dedi.

Ben de, ’Kızım ölmek var, dönmek yok’ dedim. O kurşun seslerini duyunca ağladı. Kızımla helalleştim ve daha sonra telefonu kapattım. O gece yanımdakilerle beraber Genelkurmay Başkanlığı önündeki demirleri yıktık ve içeri girdik. Daha sonra dinleneyim derken pencereden bir FETÖ’cü alçak komutan bana ateş etti ve bacağımdan yaraladı. Kanı görünce Allah’a şükrettim ve dedim ki ‘Kan aksın, bu bayrağımızın kanı’ dedim. Daha sonra oradaki arkadaşlar beni hastaneye taşıdı. Allah bir daha öyle günleri bize yaşatmasın, çok kötü bir geceydi” dedi.

Programa Vali Aykut Pekmez, eşi Yeşim Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, eşi Hasibe Yazgı, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Aksaray Üniversitesi Rektörü. Prof. Dr. Yusuf Şahin, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Erkan, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, İl Genel Meclis Başkanı Muammer Tüzün, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !