2. Uluslararası Aksaray Sempozyumu Başladı

Haber Tarihi : 26.10.2017 16:25:47 Aksaray'da bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumu başladı.
A +   A -

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliğiyle düzenlenen 2. Uluslararası Aksaray Sempozyumu'nun açılışı ASÜ Konferans Salonunda yapıldı.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, düzenlenen bilimsel etkinliğin şehre önemli katkıları olacağını söyledi.

Aksaray'ın tanıtımına katkı sağlayan her türlü etkinliği desteklediklerini belirten Yazgı, "Şehrimiz 10 bin yıllık bir tarihe sahip. Özellikle Aşıklı Höyük bu anlamda çok önemli bir mekan. Kendi tarihimizi, kültürümüzü değerlerimizi en iyi şekilde bilip, genç nesillere aktarmamız gerekiyor. Sempozyum bu bakımdan da önem teşkil ediyor." dedi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de sempozyumun, şehrin tüm değerlerinin bilimsel bir disiplin içerisinde incelenmesi açısından önem arz ettiğini söyledi.

Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, "Şehrin dünü, bugünü, yarını, tarihi, turizmi, siyaseti, türküsü, oyası… Sempozyum ile bilimsel bir disiplin içerisinde şehrin tüm bu değerlerini işlemek istiyoruz. İkincisini bu yıl düzenlediğimiz sempozyumda Türkiye'nin her yerinden misafirlerimizi ağırlıyoruz. Amacımız, yıllar içerisinde, şehrimize akademik değeri de olan kalıcı bir külliyat bırakmak." diye konuştu.

Sempozyumda açılış konuşmalarının ardırdan Prof. Dr. Kenan Gürsoy başkanlığında ilk oturum düzenlendi.

Aksaray'da 120 bilimadamının katılımıyla 3 gün sürecek sempozyumda 27 oturumla bildiriler sunulacak.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !